Hirdetés

A csörgés vezette a játékosokat Kapuváron

A kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvodában második alkalommal rendezték meg a csörgőlabda bemutató tornát, amelyen a diákok megismerhették, milyen sportolási lehetősége van egy hátrányos helyzetű embernek, akinek a látása korlátozott.

Hirdetés

A Városi Sportcsarnokba lépve a teremben különös látvány tárult a szemünk elé, ugyanis a gyerekek szemkötőben feküdtek a földön és csend honolt, csak a speciális labda csörgését lehetett hallani. Másodszorra szervezte meg a csörgőlabda tornát Figura Sándor, a Vas Vármegyei Kézilabda Szövetség elnöke, Farkas Ágnes olimpiai és világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok kézilabdázó és Ábrahám Attiláné az iskola testnevelő tanára a Páli Szent Vince Katolikus Iskolaközpont 5-12. évfolyamos diákjai számára.

– A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével és a Magyar Kézilabda Szövetséggel karöltve, érzékenyítő programokat szervezünk és közvetítünk az iskolák felé. Kapuvár rendkívül nyitott az olyan típusú kezdeményezések iránt, amiket mi felkaroltunk. A csörgőlabda a vakok és gyengénlátók sportja – beszélt lapunknak Farkas Ágnes, aki kifejtette a téma érzékenységét, mivel az ember nem tudja, hogy segítsen, hogy közelítsen az ilyen emberekhez.

– A sport az egyik ilyen módja ennek, és a gyerekeket próbáljuk rávezetni arra, hogy mit érezhetnek azok az emberek, akik ezt a sportágat űzik – mondta el a sportoló.
A vakok és gyengénlátok egyik legfontosabb érzékszervüket, a látásukat nem tudják használni, így ebben a sportban csak a hallás és a tapintás érzékelése működik, ettől válik nagyon nehézzé, mivel az ember elveszti a tájékozódási képességét.

– Az iskola védőszentje, Páli Szent Vince a betegek és a szegények szolgálatára szentelte az életét. Az intézményünk 150 éve alakult, így a jubileumi évben kiemelten fontos, hogy ezt az örökséget tovább vigyük. Szeretnénk elérni a gyerekeknél a „Vincés” habitust, ezt a segítő szemléletet azzal, hogy megismernek olyan fiatalokat, olyan felnőtteket, akik hátrányos helyzettel élnek, és egy kicsit bele tudják élni magukat az ő élethelyzetükben – fejtette ki Némethné Tóth Katalin főigazgató-helyettes, majd folytatta – Fontosnak tartjuk, hogy az intézménybe járó tanulók megtapasztalhassák azt a nehézséget, amivel egy vak vagy gyengénlátó fiatal vagy felnőtt él, hiszen ez a játék arról szól, hogy bekötött szemmel kell gólt gurítani az ellenfél kapujába. Célunk a diákok empátiájának erősítése, a segítőkészség, az elfogadókészség kialakítása, fejlesztése volt – mondta el a főigazgató-helyettes, akinek a gyerekek kifejtették a játék után, hogy nagyon értékelik a látás adományát, mert hétköznapokban ez teljesen természetesnek tűnik.

A rendezvényen részt vett Auer Károly, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kézilabda Szövetség elnöke. A mérkőzéseket Henye Rita, a Gyengénlátó Diákok Sportegyesületének elnöke, csörgőlabda szakedző és Bodányi Levente, a Magyar Kézilabda Szövetség parasport albizottságának tanácsadója, csörgőlabda versenybíró vezette.

 

 

Hirdetés